CZĘŚĆ II - MODUŁ 3

Internet jako główny kanał sprzedaży. Marketing online. Handel elektroniczny.

Znaczenie internetu jako takiego, jak i jego wpływ na wszystkie aspekty naszego codziennego życia stale wzrasta. Szczególnie dotyczy to biznesu, któremu dostarcza znaczących rozwiązań na wielu polach. Może zmienić wiele tradycyjnych praktyk oraz procedur, włączając w to dystrybucję.
Kanały dystrybucyjne to zwykle firma lub stowarzyszenie stron, które odpowiada za dostarczenie produktu od producenta do konsumenta. Internet wstrząsnął tradycyjnymi kanałami dystrybucji w krajach i na rynkach rozwiniętych, stając się nowym kanałem dystrybucyjnym.    

Marketingu cyfrowego

Marketing cyfrowy to sposób, w jaki jest reklamowany, promowany i sprzedawany klientom produkt, towary lub usługi, przy zastosowaniu technologii cyfrowych. Sieć jest globalna, można więc zwiększać liczbę odbiorców mając większy zasięg w reklamie i korzyści ze sprzedaży. Internet może być wyporzystywany na różne sposoby w połączeniu z różnymu technologiami. Może obejmować różne platformy:
- internet – strony internetowe,
- protokół głos przez internet - Voice Over Internet Protocol (VOIP),
- chmura, sieć WEB API,
- optymalizacja witryn pod kątem wyszukiwarek – SEO - Search Engine Optimisation (SEO),
- media społecznościowe (Facebook, Twitter, LindekIn),

- wyświetlacze wizualne: ekrany dotykowe, plazmy, systemy sprzedaży punkt-punkt,
- zasoby interaktywne - aplikacje, sms, mms, aplikacje mobilne.  

Korzyści są ogromne i zastąpiły wszystko, co wcześniej bazowało na marketing papierowym np. ulotki, katalogi oraz broszury, które teraz, w formie zdygitalizowanej wykorzystują wideo, tekst umożliwiają interakcję z klientem przez łącze internetowe, ekrany oraz marketing emailowy. Za pośrednictwem stron internetowych i mediów społecznościowych klienci mogą komunikować swoje potrzeby dostawcom w sposób ciągły, a także drukować i zapisywać swoje preferencje.
Konsument ma większy wybór, a efekt wizualny jest znacznie bardziej doceniany niż przeglądanie materiałów papierowych lub konieczność wyszukiwania w katalogach i in.. Mogą słuchać, obserwować, czytać recenzje, a poza tym komentować doświadczenia i oceniać lub recenzowć dostawców, zapewniając konsumentom większe możliwości w wyborze właściwego produktu. Dodatkowo obniża się koszt dla dostawcy, jak drukowanie materiałów (które są często nieaktualne), mogą być natychmiast uaktualniane, poprawiane, co pozwala przedstawiać klientom oferty specjalne lub wprowadzać nowe oferty. 

W 1990 roku zotała opracowana pierwsza wyszukiwarka “Archie” (od archiwa), przez Alana Emtage, studenta Uniwersytetu McGill w Montrealu, w Kanadzie. System oferował archiwa protokoły FTP (File Transport Protocol), umożliwiając ludziom wyszukiwanie określonych plików z dostępnej bazy danych FTP na podstawie tytułu pliku.
Protokól FTP jest nadal używany do aktualizowania witryn I udostępniania plików. System był znacznie bardziej złożony niż obecne wyszukiwarki (np. Google i Bing). Był oparty na skryptach i kodowaniu do wyszukiwania. Nie było to zbyt atrakcyjne wizualnie oraz wymagało od użytkowników wiedzy pozwalającej na znalezienie odpowiednich informacji. Inni studenci Uniwersytetu McGill, Bill Heelan i Peter Deutch później rozwijali Archie, aby umożliwić słowom kluczowym prezentowanie odpowiednich stron internetowych, jest teraz znany jako SEO - Search Engine Optimization.
Obraz obok pokazuje, które platform zostały pokazane na osi czasu. One wszystkie odegrały znaczącą rolę w opracowaniu sposobu, w jaki korzystamy z internetu dzisiaj i współdziałamy z nim.
Ewolucja sieci z web1.0 do web3.0 była bardzo szybka. Krótko mówiąc, web1.0 polegała na łączeniu się i uzyskiwaniu informacji w sieci. Web2.0 służyła konsekwentnie do łączenia ludzi, a 3.0 jest uważana za sieć wiedzy.
 

Wkrótce nastąpił postęp technologiczny udostępniając znacznie bardziej atrakcyjne i interaktywne treści, przed 1999 r. internet był głównie statyczny i do odczytu. Web 2.0 została wprowadzona, aby umożliwić przeglądarkom korzystanie z wtyczek wskaż i kliknij, wizualizacji oraz zwiększenia zastosowania bardziej zaawansowanych technologii. Przeglądarki internetowe zmieniły sposób prezentacji materiału; najbardziej popularne to: Microsoft Internet Explorer (darmowy z Windows), Mozilla Firefox, Safari (Apple), żeby tylko wymienić kilka. Pozwoliło to na lepszy dostęp do nowych rynków i możliwość dotarcia do kluczowych odbiorców.
Użytkownicy nietechniczni mogli dołączyć do rewolucji ICT, a firmy skorzystały z obecności online dzięki stronom internetowym, zwiększając przychody oraz wykorzystując to do obniżenia typowych kosztów budżetowych.
Strategie marketing cyfrowego zostały wprowadzone i stopniowo wprowadzane w nowych formach, np. takich, jak rejestracja użytkowników przez konto lub email. Niektóre postępy obejmują możliwość płatności przez kliknięcie, ułatwienie nawigacji po graficznym interfejsie użytkownika, płatne reklamy na innych witrynach w celu zwiekszenia ruchu na stronie oraz zwiększenia sprzedaży.
Kluczowe jest wykorzystanie SEO, które można dostosować tak, aby było specyficzne dla klientów pod względem demografii, zainteresowań i preferencji zakupowych. Analiza wyników za pomocą plików cookies w celu poznania nawyków i śledzenia historii przeglądania klientów, pozwala przewidzieć, którzy klienci prawdopodobnie odwiedzą strony i co napędza ruch w sieci, aby to dalej promować. 

1. Stwórz obecność online – utworzenie obecności online jest niezwykle ważne w marketingu sieciowym, ponieważ umożliwia szybsze i łatwiejsze rozpowszechnianie informacji o twojej firmie, a także pozwala klientom podejmować “decyzje zakupowe” na podstawie tego, co widzą na twojej witrynie.
2. Bądź na bieżąco z najnowszymi trendami – bycie na bieżąco z najnowszymi trendami pozwoli ci pozostać wyróżniającym się w świecie marketingu sieciowego, który nieustannie się zmienia.
3. Wykorzystaj swoją kreatywność – ważne jest bycie kreatywnym w branży marketing sieciowego, przecież chcesz się wyróżniać i być zauważonym. Twoja praca jest pierwszą rzeczą, którą zobaczą twoi klienci. Może to skłonić ich do podjęcia decyzji, że chcą dokonać zakupu od ciebie.
4. Twórz swoje własne projekty – Posiadanie własnych projektów jest ważne, ponieważ decyduje o tym, co cię wyróżnia.
5. Sieć! – Praca w sieci pozwala zdobyć informację na temat rynku oraz identyfikuje kluczowych graczy marketingowych.
6. Chęć uczenia się nowej terminologii – uczenie się nowej terminologii jest bardzo ważne w nadążaniu za rozwojem cyfrowego świata.
7. Dowiedz się więcej o analityce – podstawowa wiedza na temat analityki może mieć znaczenie w rozwoju marketingu twojego biznesu, doprowadzając do wzrostu dochodów. Analityka jest bardzo przydatna dla MŚP w ocenie, co działa, a co nie.
8. Zdobądź doświadczenie i przygotuj się do pracy na poziomie podstawowym – naucz się rozumieć motywację stojącą za gromadzeniem danych oraz analizą danych, a także oceniać i wybierać odpowiednie narzędzia i techniki analizy internetowej.
9. Zbuduj własną markę osobistą – marka osobista jest niezbędna dla twojej firmy. Gdy marka osobista jest ugruntowana, wyświetlaj zdjęcie, które jest rozpoznawalne, na wszystkich platformach oraz utwórz logo, aby wykorzystać je do budowania rozpoznawalności marki.
10. Odpowiadaj “tak” na wszystko – bądź otwarty i chętny do szybkiego reagowania na zmiany, jako, że obecny świat podlega nieustannym zmianom. 

Kluczem do marketingu jest używanie prawidłowych narzędzi. Narzędzia poprawiające wrażenia użytkowników często można zastosować na witrynach internetowych, np.:
- kodowanie przez YouTube działającego na stronie może zademonstrować, w jaki sposób można stosować produkt, prowadząc często do poznania produktu oraz ułatwienia decyzji, czy przystąpić do sprzedaży, czy obejrzeć więcej informacji.
- Twitter ma również kod wielokrotnego użytku, w którym jest umieszczana ikona, dzięki czemu możesz bezpośrednio polubić grupę lub dołączyć do grupy – aby usłyszeć opinię ekspertów, dzielić się z innymi lub opisać swoje doświadczenie.
- wtyczki mogą obejmować zarówno karty e-commerce do wyciągów z programów online, które możesz potem zakupić, jeśli spodobają ci się ich funkcje.

• SEO – optymalizacja witryn pod kątem wyszukiwarek – wszyscy korzystamy z SEO na codzień do wyszukiwania restauracji, kin, możliwości spędzenia wakacji itd. SEO pozwala wyświetlać się na czele strony wyników wszukiwania (SERP). Wykorzystuje wiedzę o kliencie, aby znaleźć słowa kluczowe związane z twoim biznesem, które prowadzą do twojej strony internetowej, SEO jest kluczowe w przyciąganiu klientów do twojej strony.

• PPC (Pay-per-Click) - płać za pomocą kliknięcia - PPC to miejsce, w którym wyszukiwarka (np. google) otrzymuje pewną kwotę od reklamodawcy zawsze, kiedy ktoś klika na jego reklamę. Jeśli płacisz €10 za kliknięcie, a sprzedajesz product za €200, to masz €190 zysku. PPC jest świetne, bo pozwala pozycjonować twoją reklamę na początku strony wyników wyszukiwania, co gwarantuje, że twoja reklama będzie pierwszą, którą zobaczy klient. Twoja firma musi jedynie ustalić budżet na opłacenie wyszukiwarki. Po wyczerpaniu twoich środków, wyszukiwarka przestaje pokrywać koszty, aż do momentu uzupełnienia funduszy.

• Marketing w mediach społecznościowych – media społecznościowe stwarzają niesamowite możliwości prowadzenia działalności biznesowej, są najłatwiejszą, niskokosztową drogą reklamy twojego produktu, ponieważ założenie platform w mediach społecznościowych takich jak: Instagram, Snapchat i Facebook jest całkowicie bezpłatne. Twoja strona będzie twoją marką, nie tylko zapewni łatwą drogę komunikacji z klientami, ale stworzy lojalność wobec marki, dzięki czemu twój produkt stanie się bardziej umocowany na .

Projektowanie stron internetowych – projekt strony internetowej jest bardzo ważny w marketingu sieciowym, ponieważ większość twoich klientów będzie się kontaktować z tobą i twoją firmą poprzez stronę. Wszystkie potrzebne informacje znajdują sie na twojej stronie internetowej. Jest ona najlepszą drogą sprzedaży twojego produktu i zarazem jego twarzą. Tworząc swoją stronę internetową musisz wziąć pod uwagę: swój projekt, szybkość swojej reakcji oraz szybkość twojego wzroku - Czy twój wzrok nadąża za szybkością ładowania się strony? Czy twoja strona odzwierciedla twój product? Czy dobrze radzisz sobie z SEO? Wszystkie te elementy należy wziąć pod uwagę projektując swoją stronę internetową.

Treści marketingowe – odpowiednie treści marketingowe są niezbędne dla sprzedaży twojego produktu. Pozwalają utrzymać zainteresowanie klientów, niekoniecznie poprzez promowanie samego produktu, ale przez częste umieszczanie postów w mediach społecznościowych, tworzenie filmików, bloga itp. W ten sposób wzbudzisz zainteresowanie produktem. Poza tym treści marketingowe mogą:

 angażować twoich odbiorców;
 edukować twoich odbiorców;
 tworzyć linki i budować nowe relacje;
 budować rozpoznawalność marki;
 tworzyć nowych potencjalnych klientów twojej firmy.

Marketing mailingowy - marketing przy użyciu poczty elektronicznej polega na utworzeniu listy potencjalnych odbiorców, wysłaniu dostosowanej do nich wiadomości mailem, “z propozycją dostarczenia czegoś wartościowego”. Marketing mailingowy jest bardziej efektywny niż marketing z wykorzystaniem mediów społecznościowych, jako że 2.5 miliarda ludzi na świecie korzysta z poczty elektronicznej. E-maile tworzą pewną indywidualność odbiorców: w przeciwieństwie do mediów społecznościowych, w których twój produkt jest skierowany do wszystkich odbiorców, e-mail promujący produkt jest skierowany do określonej osoby. Marketing mailingowy zapewnia także możliwość śledzenia, kto otworzył twoją wiadomość, a kto zrezygnował z subskrypcji za pomocą oprogramowania do marketingu mailingowego, co z kolei pomaga w ulepszeniu strategii marketingowej.

• Marketing z influenserem – marketing z influenserem to sytuacja, kiedy firma współpracuje z odpowiednim influenserem w celu promowania swojej marki i zwiększenia obrotu. Jest stosunkowo nową strategią markelitgową. Marketerzy znaleźli nowe podejście do reklamy wykorzystując znaną osobę oraz jej popularność w mediach społecznościowych, gdzie każdy może sprzedać swój produkt. Influenserzy są zwykłymi ludźmi i konsumentami, którzy stworzyli imponującą rzeszę fanów.
Marketing z influenserem może:
 Zwiększyć rozpoznawalność marki;
 Skierować reklamy do docelowych odbiorców;
 Zwiększyć zaufanie
 Zwiększyc zaufanie odbiorców;
 Poprawia ranking SEO;
 Zwiększyć mozliwości biznesowe.
• Słabości marketing sieciowego:
 Spamowanie,
 Korzystanie z przestarzałych platform,
 Nienadążanie za trendami,
 Brak strategii,
 Naruszanie prywatności,
 Używanie wirusów ze złymi usługami lub produktami.
• Dobre sposoby wykorzystania marketing sieciowego 

Wszelkie działania związane z marketingiem sieciowym powinny być prowadzone w pełnej zgodności z przepisami prawa, takimi, jak Ogólne rozporządzenie o ochronie danych 2016/679 – regulacja w prawie UE dotyczące ochrony danych oraz prywatności w Unii Europejskiej i Europejskiej Strefie Ekonomicznej, która dotyczy także trasferu danych osobowych poza granice UE i ESE.
Według KE “od maja 2018, wraz z wejściem w życie Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych, obowiązuje jeden zestaw przepisów dotyczących ochrony danych wszystkich firm działąjących w UE, niezależnie od ich siedziby”.
Oznacza to silniejsze przepisy dotyczące ochrony danych:
• Ludzie mają większą kontrolę nad swoimi danymi osobowymi;
• Firmy korzystają z równych szans” (więcej zobacz tutaj)

W przypadku prowadzenia marketingu online, mamy wybór zrezygnować lub zapisać dane.

• Sprzedaż online z wykorzystaniem metod płatności:
 Payal
 Wtyczka e commerce
 Płatności zewnętrzne - Paypal
 Bitcoiny

• Śledzenie I przewidywanie klientów i sprzedaży
Korzystanie z narzędzi do śledzenia i przewidywania sprzedaży staje się coraz bardziej popularne, a możliwość oceny, z jakich produktów klienci będą najprawdopodobniej korzystać lub je kupować, jest postrzegana jako skuteczny sposób zabiegania o zainteresowanie klientów oraz wzrost sprzedaży. 

Utworzenie konta google analytics jest proste; po utworzeniu konta masz możliwość gromadzenia dużej ilości danych o swojej witrynie, na przykład:
• liczba osób na twojej stronie w określonym momencie,
• ich położenie geograficzne,
• słowa kluczowe i strony, do których się odnoszą,
• które strony przeglądają,
• konwersje w czasie rzeczywistym na bieżąco 
Konfiguracja konta jest bardzo prosta: tworzysz swoje konto określając domenę, według której nazwana jest witryna, a następnie kopiujesz kody tagów do każdej strony internetowej, którą chcesz przeanalizować. Następnie informacje zostaną przesłane z powrotem do portal analitycznego lub możesz je wyświetlić za pomocą aplikacji. Te narzędzia są bardzo przydatne do zarządzania witryną w celu zwiększenia sprzedaży lub do określonych grup wiekowych. Łącząc narzędzia, takie, jak: zapłać kliknięciem - pay per click, reklamy lub SEO i media społecznościowe, możesz zwiększyć ruch w sieci, a to z kolei prowadzi dowiększej liczby odwiedzin.

Plik cookie to fragment tekstu zapisywany w twoim komputerze przez przeglądarkę internetową. Cookies są wykorzystywane przez strony internetowe do uwierzytelniania i przechowywania preferencji serwisu. Nie stanowią one żadnego niebezpieczeństwa dla twojego komputera, ponieważ nie są wirusami nie generują spamu.

Niezbędne pliki cookies
Niezbędne pliki cookies zapewniają główne aspekty funkcjonalności: bezpieczeństwo, zarządzanie siecią oraz dostępność. Można je wyłączyć zmieniając ustawienia przeglądarki, ale może to źle wpłynąć na funkcjonowanie strony.

Analityczne pliki cookies
Wykorzystanie plików cookies z google analytics, pomaga usprawnić działanie strony internetowej przez zbieranie i raportowanie, jak użytkownik wchodzi w interakcję z serwisem strony oraz co zaprowadziło go do niej. Aby uzyskać więcej informacji na temat działania plików cookies, uzytkownicy powinni zapoznać się z polityką prywatności serwisu. Pliki cookies zbierają informacje anonimowo.  

 E-COMMERCE – handel elektroniczny

Handel elektroniczny (e-commerce) to sposób sprzedaży towarów i usług za pomocą platform internetowej do obsługi transakcji sprzedaży.

B2B – biznes do biznesu – firma sprzedaje produkty, usługi lub towary innej firmie, np. kosmetyczka kupuje produkty kosmetyczne z hurtowni kosmetycznej online.
B2C – biznes do klienta – firma sprzedaje produkt lub usługę bezpośrednio klientowi, np. kupujesz sukienkę w sklepie internetowym.
C2C – klient do klienta – klient sprzedaje produkt innemu klientowi, np. sprzedaż starych ubrań lub mebli na rynku facebooka drugiemu klientowi.
C2B – klient do firmy – ma miejsce, gdy klient sprzedaje firmie, np. na instagramie influenser zaoferuje za opłatą promowanie firmy lub jej produktu.
B2A – biznes do administracji – firma sprzedaje administracji publicznej lub rządowi, np. firma sprzedaje oprogramowanie administracji.
C2A – klient do administracji – to transakcja między osobą a administracją publiczną, np. osoba potrzebuje dostępu do informacji online, jak zapłacić za e-zdrowie, jej pytanie trafi do administracji i otrzyma odpowiedź. Jest to sposób na utrzymanie łączności między petentem a administracją.
Schematy pobrane ze stron: https://www.ecomsay.com/types-of-ecommerce-business-models/ 

Zakupy online to sposób pozwalający twojemu klientowi na zakup produktów oraz usług drogą elektroniczną i płacić kartą kredytową, PayPal za pośrednictwem system handle elektronicznego.
W niektórych wypadkach użytkownicy mają konto, mogą się zalogować, zobaczyć poprzednie zamówienia, terminy dostaw, komunikować się z dostawcami i zwracać towary za pomocą platform internetowej. Niektóre strony oferują możliwość wykonywania wszystkich wymienionych wyżej czynności jako gość, bez posiadania konta, a następnie jest wysyłane potwierdzenie na twój email. Korzyści z tej opcji natychmiastowego zakupu są następujące:
Klienci mogą zobaczyć postęp zamówienia, drukować pokwitowanie, śledzić zamówienie w trakcie dostarczania, zobaczyć wcześniejsze zamówienia. Pozwala to dostawcy na zapewnienie zautomatyzowanej sprzedaży i jest znane jako termin biznes do klienta (B2C). Koszty ogólne: zatrudnienie, wprowadzanie danych, kontrola zapasów, audyt są zredukowane. Ponadto dodatkowe korzyści wynikające z analizy danych mogą prowadzić do marketingu ukierunkowanego na potrzeby klienta i zapewnić regularną sprzedaż przez oferowane kody rabatowe, bezpłatną wysyłkę oraz linki do mediów społecznościowych, zwiększając sprzedaż i produktywność.

Dalsza nauka
• Aby uzyskać pomoc w wyłączaniu lub usuwaniu plików cookies możesz odwiedzić stronę: www.aboutcookies.org.
• RODO – więcej na ten temat przeczytasz tutaj.  

T

Finansowane przez Program Erasmus+ Program Unii Europejskiej

Komisja Europejska wspiera tworzenie tej publikacji, ale nie popiera treści, które odzwierciedlają wyłącznie poglądy autorów. Komisja nie odpowiada za jakiekolwiek wykorzystanie treści w niej zawartych.

 2019 Projekt EIDE
Opracowanie graficzne KLEINON