CZĘŚĆ II - MODUŁ 2

Przedsiębiorczość cyfrowa dla nowo powstałych firm/start-up

Niektóre definicje mówią o przedsiębiorcach cyfrowych jako o takich, którzy koncentrują się wyłącznie na handlu cyfrowym produktami cyfrowymi, dostarczanymi wyłącznie za pomocą środków cyfrowych. Jednak w innych intepretacjach pojęcie to obejmuje znacznie większą grupę przedsiębiorców, którzy działają w różnych dziedzinach biznesu, a ich działalność nie ogranicza się wyłącznie do produktów cyfrowych. Mogą oni być aktywni na każdym polu działalności - wykorzystują jednak środki i narzędzia cyfrowe, aby zwiększyć swoją konkurencyjność, prowadzić działalność gospodarczą, promować i sprzedawać swoje produkty. W tym kursie szkoleniowym zastosujemy to szersze podejście w definiowaniu przedsiębiorców cyfrowych i przedsiębiorczości cyfrowej.

Początkowe inwestycje i koszty operacyjne potrzebne do rozpoczęcia działalności, to zwykle jeden z najbardziej zniechęcających aspektów dla wielu kandydatów na przedsiębiorców.
Istnieje wiele sposobów, w jakie cyfryzacja i narzędzia cyfrowe mogą pomóc start-upom i początkującym przedsiębiorcom zmniejszyć wstępne inwestycje i zoptymalizować ograniczone zasoby, jakimi dysponują na samym początku.

Jak więc młody przedsiębiorca może w pełni wykorzystać te narzędzia? Może ich użyć, aby:
- Kształcić się za darmo lub za rozsądną cenę
- Stworzyć swój biznesplan i koncepcję
- Korzystać z bezpłatnych lub niedrogich narzędzi do zarządzania firmą
- Komunikować się i zapewnić wewnętrzną współpracę
- Zarządzać projektami
- Zarządzać dokumentami
- Komunikować się z klientami
- Prowadzić rachunkowość i finanse
- Uczestniczyć w wideokonferencjach
- Poszukiwać pracowników, w tym freelancerów
- Tworzyć własną stronę internetową i materiały promocyjne
- Korzystać z sieci społecznościowych i handlu elektronicznego - zob. część II, moduły 3 i 4 

Sposoby wykorzystania technologii cyfrowych w start-upie

Istnieją różne platformy internetowe, oparte na chmurze, które można wykorzystać do stworzenia swojego pierwszego biznesplanu gotowego dla inwestorów. Może nie są one całkowicie darmowe, ale większość z nich oferuje wersje próbne i niedrogie wersje startowe, które mogą być właśnie tym, czego potrzebujesz i kosztują znacznie mniej niż biznesplan napisany przez wyspecjalizowanego konsultanta. Możesz wypróbować kilka z nich, zanim zdecydujesz się na ten, który uznasz za najbardziej odpowiedni dla twojej firmy.

Poszukaj takiego, który jest intuicyjny, łatwy w obsłudze i bogaty wizualnie. Inną ważną funkcją, która może być przydatna dla początkujących przedsiębiorców są automatyczne obliczenia finansowe - wystarczy wprowadzić dane i nie ma potrzeby wpisywania formuł, wszystko jest automatycznie obliczane i generowane są tabele/wykresy/ zestawienia.
Wiele z nich oferuje setki przykładowych biznesplanów, gotowych sekcji i analiz porównawczych z konkurencją.


LivePlan jest jednym z najbardziej popularnych i oferuje wszystkie funkcje wymienione powyżej plus kilka innych - takich jak narzędzia do współpracy - możesz dzielić się swoją pracą z członkami zespołu lub gośćmi, a także jednostronicowy model biznes planu, aby wyjaśnić swój biznes plan w 60 sekund. Czasami oferowane są zniżki dla startupów.

Enloop – tworzy również 3-letnie prognozy finansowe.

123bizplan – pozwala na pobranie i dostosowanie gotowych szablonów biznesplanów. Chociaż nie są one tak interaktywne i bogate wizualnie, są to szablony premium, które mogą zaimponować bardziej konserwatywnym inwestorom.  

Większość z wyżej wymienionych programów umożliwia wyeksportowanie biznesplanu lub jego najważniejszej części jako prezentacji biznesowej - w formacie slajdów lub jednostronicowego streszczenia z grafiką.
Jednakże, w zależności od grupy docelowej i profilu działalności, możesz wybrać coś innego.

Dla bardziej konserwatywnych odbiorców, możesz użyć dobrze znanego i niezawodnego Power Pointa. Warto jednak zainwestować w szablon premium. Jeśli korzystasz z jakichkolwiek narzędzi do współpracy biznesowej online, możesz użyć PowerPoint Online.

Google Slides to kolejna niedroga i łatwa w użyciu opcja, a jeśli potrzebujesz większej widoczności dla decydentów w środowisku online, możesz skorzystać z LinkedIn SlideShare (który nie jest typowym
narzędziem do tworzenia prezentacji, ale pozwala na uzyskanie dużej widoczności). Dostępne są różne materiały innych firm i samouczki i będziesz miał kontakt z wieloma profesjonalistami online.

Jeśli potrzebujesz bardziej dynamicznej prezentacji, możesz sięgnąć po narzędzia takie jak Prezi (pozwalające na tworzenie nieliniowych prezentacji z imponującym powiększeniem).

Jeśli profil twojej firmy i grupa docelowa na to pozwala - możesz nawet użyć animowanego wideo zamiast klasycznej prezentacji. PowToon to jeden z najpopularniejszych i najłatwiejszych w obsłudze programów, który pozwala na łatwe tworzenie animowanych prezentacji lub animowanych filmów zwiastunów z istniejących już szablonów języka programowania scratch. 

Prowadzenie firmy

Współpraca jest jednym z kluczowych aspektów skutecznego prowadzenia firmy na każdym etapie jej rozwoju. Istnieją różne narzędzia online, które pomagają w utrzymaniu jasnych kanałów komunikacji, organizowaniu procesów pracy, zarządzaniu zasobami i dokumentami.
Lepiej jest mieć wszystko w jednym miejscu, niż używać różnych narzędzi do różnych działań lub procesów biznesowych. Idealnie byłoby, gdyby rozwiązanie, które wybierzesz dla swojej firmy posiadało również wbudowane funkcje bezpieczeństwa.
Będziesz potrzebował profesjonalnej poczty elektronicznej dla swojej firmy, narzędzi do zarządzania/archiwizacji dokumentów, narzędzi do planowania i spotkań on-line.
Google Suite jest jednym z najbardziej popularnych narzędzi wybieranych przez różne małe i duże firmy na całym świecie. Można tworzyć profesjonalne e-maile dla swojego zespołu, integrować narzędzia do wideokonferencji, czatu zespołowego, kalendarza i przechowywania dokumentów. Ponadto, będziesz miał dostęp do edytora tekstu, kreatora prezentacji, kreatora stron internetowych, kreatora formularzy i arkuszy kalkulacyjnych.
Jeśli zależy ci na pracy zdalnej, możesz poszukać bardziej specyficznego oprogramowania, takiego jak Monday.com.
Możesz zacząć od darmowej wersji, tworząc tablicę, na której będziesz miał wszystko w zasięgu wzroku. Możesz zarządzać i śledzić obciążenie pracą swojego zespołu, postępy pracy i codzienne czynności. Dla ułatwienia są dostępne i gotowe do użycia bloki programowe.
Zoho, choć mniej przystępne niż inne opcje, oferuje różne możliwości integracji i narzędzia do e-mailingu, komunikacji, organizacji, zarządzania dokumentami, księgowości, płac, sprzedaży, HR, analityki i wiele więcej.
Odoo.com to kolejny pakiet aplikacji biznesowych online. Oferuje różne funkcje, od tworzenia stron internetowych, do zarządzania dokumentami, składania podpisów, tworzenia formularzy, zarządzania projektami, rozliczania, fakturowania, prowadzenia księgowości, inwentaryzacji, zarządzania jakością, CRM, HR, do marketingu w mediach społecznościowych, marketingu sms, marketingu e-mail i wiele więcej - około 50 dostępnych aplikacji i integracji. Chociaż nie jest darmowy, można wybrać tylko te aplikacje, których potrzebujesz i zapłacić za nie miesięczną opłatę. Możesz dodać więcej aplikacji później, w miarę jak twoja firma będzie się rozwijała i pojawią się nowe potrzeby.
Oczywiście, to tylko kilka przykładów, dostępna jest niezliczona ilość opcji - spróbuj wybrać tę, która najlepiej pasuje do potrzeb twojej firmy.
Oto kilka wskazówek, na co należy zwrócić uwagę przy wyborze narzędzi do współpracy biznesowej:
- Funkcje i możliwość integracji (czy ma wszystko, czego potrzebujesz, czy jest kompatybilny z narzędziami, których ty lub twoi partnerzy już używacie).
- Polityka cenowa (czy jest to płatność jednorazowa, miesięczny abonament, płatność za użytkownika? Czy inwestycja/koszt jest warty/uzasadniony zakresem i potrzebami twojej firmy ?)
- Przystępność dla użytkownika (czy jest łatwy w użyciu, nie wymaga specjalnych szkoleń dla członków twojego zespołu lub osób z mniejszym doświadczeniem technicznym?)
- Zakres (czy jest on zgodny z dziedziną działalności, potrzebami, działaniami, grupami docelowymi)? 

Możesz przedyskutować ze swoim księgowym (jeśli go masz jako właściciel startupu) jakie narzędzia wybrać. Niektóre z wyżej wymienionych narzędzi do prowadzenia działalności gospodarczej posiadają zintegrowane opcje księgowości, fakturowania, płac i inwentaryzacji. Upewnij się jednak, że formaty te są zgodne z twoimi krajowymi przepisami prawnymi i łatwe w użyciu do raportowania do władz krajowych.

Jako początkujący przedsiębiorca lub właściciel start-upu, możesz nie mieć środków na zatrudnienie specjalisty HR lub nawet opłacenie pełnoetatowych pracowników do wszystkich działów swojej firmy. Jest to kolejne zadanie, które możesz wykonać samodzielnie, nawet przy ograniczonych zasobach, korzystając z narzędzi i platform online.
LinkedIn jest jednym z najlepszych miejsc do szukania ekspertów z różnych dziedzin.

Możesz również potrzebować kogoś do pomocy w niepełnym wymiarze czasu lub do pracy zdalnej do konkretnej części swojej działalności, na ograniczony okres czasu lub do konkretnego projektu. Praca z freelancerami może być świetnym rozwiązaniem, ponieważ pomaga oszczędzać zasoby i płacisz za wyniki, a nie za godziny spędzone w biurze.

Fiverr to dobre miejsce, aby zacząć, jak również UpWork, TopTal, SimplyHired, Crowded. Tutaj można znaleźć ludzi z różnych środowisk, z różnym poziomem wiedzy i umiejętności. Szukaj tych z dobrą ceną w stosunku do doświadczenia. Upewnij się, że zamieszczając ofertę pracy, jasno ją opisujesz, wraz z wymaganiami w zakresie wiedzy specjalistycznej. Nie krępuj się prosić o próbki pracy lub portfolio z poprzednimi pracami. Płać swoim freelancerom uczciwie, nawet nieco powyżej ceny rynkowej, a możesz mieć pewność, że otrzymasz najlepsze usługi.

Promowanie twojej firmy

Tworzenie własnych materiałów promocyjnych to kolejny sposób na zaoszczędzenie środków na początku. W zależności od potrzeb, dostępne są różne darmowe lub niedrogie narzędzia online oferujące szablony (statyczne lub animowane) i kolekcje zdjęć. Możesz stworzyć własne logo, broszury, banery do mediów społecznościowych, roll-upy, plakaty, filmy-zwiastuny itp.
Poszukaj oprogramowania, które jest łatwe w użyciu i niedrogie, takie jak Crello, Venngage, Piktochart, PowToon (do filmów promocyjnych). Niektóre z platform do współpracy biznesowej posiadają również zintegrowane narzędzia do projektowania graficznego, dzięki czemu możesz łatwo współpracować ze swoimi pracownikami i tworzyć ładne wizualizacje dla swojej firmy.
Na początku, jeśli sam nie jesteś zapalonym fotografem, zatrudnienie eksperta może być kosztowne. Być może nie masz jeszcze świetnego portfolio lub biura, którym mógłbyś się pochwalić - możesz skorzystać z kolekcji zdjęć z konkretnych serwisów, takich jak freepik, pixabay czy flaticon (głównie wektory).
Weź pod uwagę, że darmowe subskrypcje mogą mieć specjalne warunki użytkowania - będziesz musiał podać autora/źródło przy każdym materiale. 

Ćwiczenia samokształceniowe

Remember

As a young entrepreneur you may not have the necessary resources to employ experts for everything. There are things you might want to do yourself - you can take advantage of the free or affordable digital tools.  

T

Finansowane przez Program Erasmus+ Program Unii Europejskiej

Komisja Europejska wspiera tworzenie tej publikacji, ale nie popiera treści, które odzwierciedlają wyłącznie poglądy autorów. Komisja nie odpowiada za jakiekolwiek wykorzystanie treści w niej zawartych.

 2019 Projekt EIDE
Opracowanie graficzne KLEINON