CZĘŚĆ I - MODUŁ 3

Identyfikowanie, ułatwianie, rozumienie i regulowanie osobistych emocji.

Wstęp

Życie przedsiębiorcy jest nasycone intensywnymi doświadczeniami emocjonalnymi, zarówno pozytywnymi, jak i negatywnymi. Emocje mniej lub bardziej kontrolowane, wpływają na nasze działania i decyzje, co może pomagać lub być przeszkodą. W związku z tym, zastosowanie w praktyce i wykorzystanie inteligencji emocjonalnej w środowisku zawodowym przynosi wiele korzyści. Samoświadomość (bardziej szczegółowo omówiona w Części I, Moduł 1 niniejszego szkolenia), ma zasadnicze znaczenie, choć w niewielkim stopniu jest uwzględniana w formalnej edukacj. Part I, Module 1 of this training course) .

W tym module skupimy się na tych emocjach, z którymi jako przedsiębiorca będziesz musiał się zmierzyć. Uwaga, nie mówimy, że są to JEDYNE emocje, z którymi będziesz miał do czynienia - to tylko punkt wyjścia..
Ponadto, choć mówimy tu o emocjach samych w sobie, w rzeczywistości bardzo trudno jest dokonać wyraźnego rozróżnienia między nimi a myślami, uczuciami czy innymi bardziej skomplikowanymi elementami, takimi jak cechy charakteru i osobowości.

Możesz pomyśleć, że wspaniale byłoby mieć zdolność myślenia jak robot, bez śladu emocji - wtedy wszystkie twoje decyzje byłyby całkowicie racjonalne i poprawne. Cóż, tak naprawdę potrzebujesz tych emocji, aby być świetnym przedsiębiorcą. Potrzebujesz energii, którą one generują. Mimo, że często określa się je jako pozytywne lub negatywne - emocje nie są ani jednym, ani drugim. Są posłańcami i są tu po to, aby ci służyć. Potrzebujesz ich wszystkich pod warunkiem, że wykorzystasz i skierujesz ich energię w sposób konstruktywny. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się dlaczego i jak możesz zmienić je w swoich najlepszych sprzymierzeńców.

Zdrowy rozsądek, a także do pewnego stopnia literatura fachowa, skłaniają do klasyfikowania emocji jako pozytywnych lub negatywnych, w oparciu o to, czy ich doświadczanie jest przyjemne, czy nie. Innymi słowy - czy "czujemy się dobrze" czy "czujemy się źle" (na poziomie poznawczym lub fizjologicznym). Po prostu określanie ich jako negatywne lub pozytywne najprawdopodobniej spowoduje, że zrobimy wszystko, co w naszej mocy, aby uniknąć tych z pierwszej kategorii i doświadczać więcej tych z drugiej.

Należy jednak wziąć pod uwagę kilka rzeczy:

Chociaż istnieją podobieństwa, emocje są głęboko subiektywnymi doświadczeniami. Można na nie wpływać kulturowo lub poprzez edukację - lub poprzez samokształcenie - pomyśl o czymś, czego bałeś się zrobić, a teraz lubisz to robić, bo wiesz jak.
Innym czynnikiem jest behawioralny aspekt emocji - i jego wynik.

Są rzeczy, które wydają się złe – ale w końcu dają dobry wynik.

Rzeczy, które są w danej chwili dobre, ale mają zły skutek.

Rzeczy, które są zarówno złe, jak i mają zły wynik (możesz jednak trzymać się od nich z daleka).

Rzeczy, które są dobre i mają dobre wyniki (oczywiście, chcesz ich więcej).

Dwie ostatnie kategorie są dość łatwe do opanowania. Ale jako przedsiębiorca, bardzo często spotykasz się z pierwszymi dwoma sytuacjami - więc to jest to, co będziesz musiał wyćwiczyć.

Na początku pewnie spotkasz się z frustracją, rozczarowaniem, strachem, beznadzieją i czym tam jeszcze. Ale świetne pomysły rodzą się z frustracji. Robienie tego, czego inni się boją lub są zbyt leniwi, by je robić, przybliży cię do sukcesu.

Wtedy pojawia się druga opcja. Rezygnacja z działania może być przyjemna w danej chwili. Albo robienie czegoś, co wiesz, że da ci natychmiastową ulgę - np. zaniechanie sytuacji, którą uważasz za trudną. 

Rozpoznawanie i rozumienie własnych emocji

Czasami (a może w większości przypadków?) może być trudno rozróżnić różne rodzaje sytuacji i różne rodzaje emocji.
Pomocne może być uzyskanie JASNOŚCI - poprzez zadanie sobie następujących pytań:

- Jakie to uczucie (fizycznie)? Poznaj czynnik fizjologiczny. Czy masz kołatanie serca, czy oddychasz inaczej, czy czujesz napięcie w jakiejś części ciała, ciężkość/lekkość?
-Co było czynnikiem wyzwalającym (najczęściej jedna z twoich myśli). Oczywiście myśl ta może być zdeterminowana jakąś informacją, czymś, co ktoś powiedział - ale nadal jest to myśl. Czy jest to rzecz nawykowa, czy pojawia się często, jakby była zautomatyzowana. Czy też można ją odnieść do jakiejś konkretnej sytuacji.
-Składnik behawioralny: co chcesz robić? Czy jest to zgodne z twoimi wartościami i celami długoterminowymi? Czy istnieje jakieś bezpośrednie zagrożenie? Jeśli tak, to w większości przypadków lepiej nie działać od razu, pod wpływem impulsu emocji - ale dać sobie trochę czasu na jej przeanalizowanie.

Nie ma wątpliwości, że nie jest to kompletne podejście do tematu emocji. Spójrz na poniższe koło emocji, które może ci pomóc w kategoryzowaniu niektórych najczęstszych emocji. Pamiętaj jednak, że możesz doświadczać mieszanych, ambiwalentnych lub wielorakich emocji w tym samym czasie 

Użyj tego koła emocji, aby uzyskać trochę jasności. Jeśli nie pasuje ono do twoich potrzeb lub sytuacji, proszę stwórz własne.

Powszechnie uznaje się, że działalność przedsiębiorcza jest bardzo obciążona emocjonalnie i że emocje wpływają na większość podstawowych zadań przedsiębiorcy.

Wpływają one na takie aspekty jak zachowanie, zdolność do rozpoznawania szans, podejmowania decyzji, a także na procesy poznawcze, takie jak uwaga, twórcze myślenie, rozwiązywanie problemów, identyfikacja błędów, motywacja.
Przedsiębiorcy nie są robotami, bezdusznymi maszynami do podejmowania decyzji.

Odczuwają również strach, gniew, radość, pewność siebie i pasję. Jednak to, co odróżnia ich od zwykłych ludzi, to sposób, w jaki wykorzystują te emocje i zamieniają je w sprzymierzeńców.
Na przykład, gdy ktoś czuje strach w określonej sytuacji, najprawdopodobniej unika jej tak bardzo, jak to tylko możliwe.

Dla przedsiębiorcy strach może być czynnikiem motywującym do dokładnego przygotowania się, włożenia większego wysiłku i zrobienia tego, czego się boi. 'Boję się tego, ale i tak to robię'.

Złość, jeśli jest właściwie zarządzana - może być przekształcona w działania proaktywne i może pełnić rolę ochronną - nie dasz się ponownie złapać w tę samą nieprzyjemną sytuację, która spowodowała, że wcześniej czułeś się i reagowałeś nieodpowiednio.

Frustracja może sprawić, że przedsiębiorca stanie się niezwykle kreatywny i zdeterminowany. Kiedy masz wszystko, czego potrzebujesz, nie musisz wkładać zbyt wiele wysiłku, aby załatwić sprawę, możesz się nawet nudzić - ale kiedy musisz pracować z ograniczonymi zasobami - twoja kreatywność pomoże ci wypełnić luki tym, co masz.
Frustracja leży u podstaw najwspanialszych produktów i usług - ile razy słyszałeś: "Nie mogłem znaleźć tego i tego, więc postanowiłem zrobić to sam".

Pewność siebie może sprawić, że będziesz bardziej przekonujący i zachęcający - ale uważaj - zbyt duża jej ilość może mieć odwrotny skutek, czyniąc cię nieautentycznym.

Pasja przedsiębiorcza jest kolejnym rodzajem "meta-doświadczenia" lub bardziej złożoną emocją. Badania pokazują korelację nie tylko pomiędzy motywacją, która pojawia się u przedsiębiorców, którzy podążają za wcześniejszą pasją i tworzą z niej biznes, ale także tym, że działalność przedsiębiorcza sama w sobie tworzy pasję.
“Pasja jest doświadczeniem emocjonalnym, które powstaje i wpływa na wyniki w zakresie przedsiębiorczości; ponadto, pasja przedsiębiorcza - zarówno pozytywna jak i intensywna - jest emocjonalnym meta-doświadczeniem, które przedsiębiorca stale wykorzystuje dla dobra przedsięwzięcia" (Cardon et al., 2005). 

Regulowanie i wzmacnianie własnych emocji

Regulację emocjonalną można zdefiniować jako zdolność, dzięki której jednostki wpływają na doświadczane przez siebie emocje - w tym kiedy, jak i w jaki sposób je wyrażają. Proces ten może być świadomie kontrolowany lub automatyczny. Odnosi się do każdego rodzaju emocji, pozytywnych lub negatywnych, i ma związek z tym, w jaki sposób wpływamy na ich intensywność, w jaki sposób je wykorzystujemy lub kontrolujemy.

Na proces regulacji emocjonalnej wpływają trzy główne komponenty związane z zachowaniem:

Inicjowanie działań wywołanych przez emocje
Hamowanie działań wywołanych przez emocje
Modulowanie reakcji wywołanych przez emocje


Jako przedsiębiorca, będziesz konfrontowany z tysiącami sytuacji wywołujących różne reakcje emocjonalne, najczęściej negatywne. Bardzo ważne jest, abyś potrafił przejąć świadomą kontrolę, potrafił zidentyfikować czynniki wyzwalające i potrafił modulować swoją reakcję (wewnętrzną - sposób, w jaki się czujesz, oraz zewnętrzną - sposób, w jaki reagujesz, zachowujesz się i co mówisz) na daną sytuację. 

 Jako przedsiębiorca będziesz musiał nauczyć się i wypracować własne, skuteczne sposoby na szybkie otrząsanie się po skutkach negatywnych emocji i stresujących sytuacji. W trudnym świecie biznesu jesteśmy nauczeni, że nawet przeżywanie emocji, nie mówiąc już o ich wyrażaniu, jest oznaką słabości. To, w wielu przypadkach, prowadzi do tłumienia emocji, dławienia i nawet nie uświadamiania ich sobie. Badania pokazują, że tłumienie emocji nie jest jednak pożądanym rozwiązaniem, gdyż poza negatywnym wpływem na nasze zdrowie, powoduje stres oraz obniża nasze zdolności poznawcze i twórcze.

Istnieją 2 bardziej skuteczne sposoby ułatwiania sobie życia z własnymi emocjami:
Ponowna ocena – polega na poznawczym przeformułowaniu przykrej sytuacji/zdarzenia w celu zmniejszenia jej negatywnego wpływu
Etykietowanie – polega na wyrażaniu (nawet na osobności) poszczególnych emocji, identyfikowaniu ich i ich składników oraz nazywaniu (pamiętacie koło emocji?).


Sprawdź interaktywnie Atlas of Emotions!

Podświadomość

Podświadomość:

- działa zgodnie z planem; można ją aktywnie zaprogramować, poprzez świadome wybory myślowe – lub biernie – poprzez informacje pobrane z otoczenia;
- nie odróżnia sytuacji rzeczywistej od wyobrażonej. Innymi słowy, jeśli pomyślisz lub wyobrazisz sobie np. niebezpieczną sytuację, zareaguje tak, jakby była prawdziwa;
- w zależności od otrzymanych i zapamiętanych informacji reagujemy mimowolnie na bodźce i sytuacje;
- stwierdzenia typu: "Nie mogę podpisać tej umowy" lub "Nie mogę osiągnąć tego celu" zdeterminują wynik - w większości przypadków to, co jest w twojej podświadomości, zamanifestuje się w rzeczywistości. Na podstawie otrzymanych i zapamiętanych informacji reagujemy mimowolnie na bodźce i sytuacje;
-celowe programowanie, poprzez "wstawianie" pozytywnych stwierdzeń, zwiększa szanse powodzenia - stwierdzenia te mogą być prawdziwym antidotum na stres.
W odniesieniu do środowiska biznesowego, błędna interpretacja lub niewłaściwe postrzeganie gestów, słów, a nawet obecności osoby, z którą rozmawiamy/negocjujemy lub zespołu/pracowników, generuje negatywne impulsy i blokady w mózgu, niewłaściwe decyzje, nieodpowiednie reakcje. Może to prowadzić do utraty lub zmniejszenia szans firmy na sukces biznesowy.
Obejrzyj poniższy film. 

Ćwiczenia samokształceniowe

Kompetencje, których dotyczy:
Samoświadomość, zmiana sposobu myślenia

Efekty nauki:
Będziesz w stanie usunąć negatywne myśli.
Będziesz potrafił wyznaczać osiągalne i mierzalne cele.
Nauczysz się identyfikować i kontrolować wpływ czynników wyzwalających.

Metodologia:
Wizualizacja. Medytacja. Wyznaczanie celów.

Dlaczego to ćwiczenie jest ważne?
Na poziomie podświadomości, otrzymane informacje, myśli (w większości przypadków automatyczne), wspomnienia i czynniki wyzwalające generują reakcje i mimowolne decyzje, które mogą nie być optymalne dla twojego sukcesu w biznesie. Jednak, skupiając się na klarowności pożądanego wyniku, zwiększysz swoje szanse na jego osiągnięcie.

Opis ćwiczenia
Weź kartkę papieru i zapisz listę 10 najważniejszych doświadczeń z przeszłości.
Od każdego z nich narysuj strzałkę, a na jej końcu napisz główną motywację. Czy była ona negatywna czy pozytywna? Dlaczego oznaczyłeś je jako negatywne lub pozytywne? Jaka emocja/emocje towarzyszyły każdemu z nich? Czy widzisz na liście powtarzające się negatywne/pozytywne emocje?
Zidentyfikuj pozycje o negatywnym wpływie z listy i zapisz je na osobnej kartce. Rozwiń opis zidentyfikowanej emocji/emocji. Znajdź myśl wyzwalającą, która wywołała daną emocję.
Zmień znaczenie każdej z nich, zamieniając negatywne na pozytywne (np. “nie mogę, ponieważ” w “mogę, ponieważ”).
Podkreśl efekt końcowy - zapisz go jako mierzalny cel.
Stwórz długoterminowy harmonogram, aby śledzić swoje postępy. 

Kompetencje, których dotyczy:
Samoświadomość, twórcza wizualizacja

Efekty nauki:
Będziesz mógł skupić się na pożądanym wyniku i towarzyszących mu emocjach.
Będziesz mógł uzyskać większą jasność i podjąć kroki w celu poprawy swoich wyników.

Metodologia:
Autorefleksja, uważność i wizualizacja. Musisz przeznaczyć na to co najmniej 30 minut i znaleźć ciche miejsce, w którym nic nie będzie cię rozpraszać.

Dlaczego to ćwiczenie jest ważne?

Treningi mentalne to technika często stosowana przez osoby osiągające wysokie wyniki w różnych dziedzinach, w tym w treningu sportowym. Pomoże ci ona zaprogramować swój umysł na sukces, a także uzyskać jasność co do tego, co możesz zrobić, aby poprawić pożądane rezultaty.

Opis ćwiczenia

Metoda sama w sobie jest prosta - jednak potrzeba trochę siły woli, aby utrzymać koncentrację i nie dać się rozproszyć przez automatyczne/negatywne wzorce myślenia i inne bodźce.
Siedząc w cichym miejscu, gdzie nikt nie będzie ci przeszkadzał przez co najmniej 30 minut, wybierz jakieś wydarzenie w najbliższej przyszłości, które jest dla ciebie ważne i nie jesteś pewien jego wyniku: może to być egzamin, przemówienie, prezentacja, negocjacje.
Postaraj się zrelaksować fizycznie i psychicznie, i zacznij wizualizować sytuację, z jak największą ilością szczegółów (gdzie, kto jeszcze tam jest, w co jesteś ubrany, dźwięki, temperatura). Zobacz siebie takim, jakim jesteś, w środku sytuacji (nie wizualizuj siebie z zewnątrz, to nie działa). Zobacz siebie jako spokojnego, pewnego siebie i działającego tak, jak byś tego chciał. Zobacz pozytywne reakcje innych ludzi. Poczuj zadowolenie/szczęście z osiągniętego pożądanego rezultatu.
Powoli wyjdź ze stanu medytacji/relaksacji.
Weź kartkę papieru i zapisz następujące informacje:
- Jak się teraz czujesz?
- Co było najtrudniejszą częścią wizualizacji (co wymagało największej siły woli - może przeszkadzały jakieś negatywne myśli, albo nie mogłeś się skupić). Ta część jest prawdopodobnie miejscem, w którym będziesz potrzebował więcej klarowności, aby lepiej przygotować się na prawdziwe doświadczenie.
- Jakie środki/działania możesz wdrożyć, aby być lepiej przygotowanym na prawdziwe doświadczenie?
- Jakie były negatywne myśli, które przeszkadzały ci w wizualizacji?

Wskazówka:
- Wizualizacja bardzo pomaga - ale nie zastępuje prawdziwego przygotowania/szkolenia. Nie możesz po prostu pójść nieprzygotowany i oczekiwać, że dobrze wypadniesz na egzaminie tylko dlatego, że wykonałeś ćwiczenie wizualizacyjne. Pomoże ci w uzyskaniu większego wglądu, co możesz zrobić, aby być lepiej przygotowanym i zmaksymalizować wyniki, które możesz uzyskać programując swój umysł na stan spokoju i pewności. 

T

Finansowane przez Program Erasmus+ Program Unii Europejskiej

Komisja Europejska wspiera tworzenie tej publikacji, ale nie popiera treści, które odzwierciedlają wyłącznie poglądy autorów. Komisja nie odpowiada za jakiekolwiek wykorzystanie treści w niej zawartych.

 2019 Projekt EIDE
Opracowanie graficzne KLEINON